سرلوحه های موج چهارم

الیمین و الشمال مضله و طریق الوسطا هی الجاده

سرلوحه نوزده و نیم ام : گوانگ ژو و جوانه های امید ...
ساعت ۱٢:۱٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۳۸٩  

تکاتی در باب کسب رتبه چهارم ایران در  بازی های آسیایی  2010 :

1-  کسب  20  مدال طلا ،  14 نقره  و  25  برنز  و در نهایت رتبه چهارم آسیا ، مقامی بود که شاید کم تر کسی از ورزش ایران انتظار داشت . این  مساله را می توان از اظهار نظرهای سعیدلو قبل از شروع بازی های آسیایی و قناعت او به کسب رتبه ای بین هشتم و پنجم در صورت خوش شانسی و نیز هشدار های منتقدین و اصرار پیشکسوتان ورزش  مبنی بر احتمال تکرار ناکامی المپیک پکن در بازی های آسیایی 2010 حدس زد.  پس این واقعه را باید امری مبارک و افتخار آمیز در نظر گرفت و  هرچند این مساله برای برخی افراد غیر ورزشی قابل تحمل نیست ، لیکن نشان داد ورزش ایران آن قدرها هم که برخی قصد دارند نشان بدهند ، به خاک سیاه ننشسته است.

2- مهمترین دلیل نتیجه گرفتن در بازی های آسیایی را می توان ، حمایت مسئولان  از ورزش هایی نام برد که معمولا کم تر مورد  توجه قرار می گیرند. البته عوامل دیگری چون قرار دادن مدیران کار بلد در راس فدراسیون ها و ارتباط صمیانه مسئولان ورزش با ورزشکاران در این امر بی تاثیر نبوده اند. 

3-  بر خلاف بسیاری از تحلیل ها که قصد دارند کاروان ایران در بازی های گوانگ ژو را در رشته های تیمی ، ناموفق جلوه دهند ،  دانشجویان ما که عموما رشادت ورزی ورزشکاران ایران را در رشته های تیمی نظیر بسکتبال ، والیبال ، هندبال و حتی کبدی مشاهده کردند ، احتمالا این امر را نمی پذیرند . البته عدم موفقیت ایران در رشته ی پرخرج  فوتبال امری است متفاوت که بحث روی این پول های بیت المال که به آسانی درآن حیف و میل می شود و دریغ از یک مدال برنز خشک و خالی و الخ ، فرصتی دیگر می طلبد.

4- یکی از نکات جالب و البته غرور آفرین ، نقش آفرینی بانوان محجبه ایران زمین در این دوره از رقابت ها بود .  مدال های رنگارنگ بانوان ایرانی و خصوصا کسب اولین طلای زنان ایران در بازی های آسیایی - در حالی که زنان دیگری از کشور های اسلامی  بنا به فتاوای مفتی های شان حجاب را برای شرکت در بازی ها کنار گذاشتند -  نشان داد که زن ایرانی نه تنها می تواند با پافشاری روی ارزش ها و اعتقادات ، یک دفاع تمام عیار از اسلام ناب محمدی (تشیع) در چین به راه بیاندازد ، بلکه با همان حجاب و آراستگی قهرمانی آسیا را از آن خود کند .

5- نکته جالب دیگر ، عرض اندام رییس کمیته ملی المپیک در گوانگ ژو بود. او که حقیقتا بیش از سعیدلو از مدال آوری ایران خوشحال شده بود ، به نحوی سعی در پاک کردن خاطرات تلخ المپیک پکن از ذهن مردم  و کمرنگ کردن انتقاد های وارد به وی در آن سال داشت .  علی آبادی در هر موقعیت در مصاحبه ها حاضر می شد و کسب این موفقیت ها را مرهون برنامه ریزی بلندمدت خود در سازمان ورزش عنوان می کرد . این که چه قدر می توان به علی آبادی حق داد و نیز این که آیا واقعا موفقیت در گوانگ ژو مدیون زحمات او در دولت نهم است را بهتر است به عهده دانشجویان عزیز بگذاریم .

6- شاید با نگاهی به جدول توزیع مدال ها ، رسیدن ایران به رتبه های بالاتر  سخت به نظر برسد ، اما درخشش امسال ستاره های ورزش ایران نشان داد در صورت پرهیز از برنامه ریزی های مقطعی و نتیجه محور  ، حمایت هر چه بیش تر  از ورزش های مهجور  که اتفاقا مدال آور ترند ، تقویت امکانات و زیرساخت های ورزشی  و هم چنین  توجه به ورزش در مدارس و آموزشگاه ها و استعدادیابی از این روش ، می توان در یک برنامه بلند مدت ، جایگاه ایران را  در آسیا ارتقا بخشید.

 


کلمات کلیدی: