سرلوحه های موج چهارم

الیمین و الشمال مضله و طریق الوسطا هی الجاده

تکنوکرات هایی که در دهه شصت به رهبری نیشخند زدند ...
ساعت ۱٢:٤۳ ‎ق.ظ روز چهارشنبه ٤ اردیبهشت ۱۳٩٢  

تکنوکرات هایی که در دهه شصت به رهبری نیشخند زدند ...

تحلیلی بر اهم بیانات روز اول فروردین رهبری در حرم مطهر رضوی

 بیانات رهبر معظم انقلاب در حرم مطهر رضوی روز اول فروردین سال 92 ، حاوی نکات بسیار مهمی برای ما دانشجویان است که برخی از این نکات نیازمند اشاره و یادآوری است :

تاکید رهبری بر لزوم رخداد حماسه سیاسی در سال جاری امری قابل توجه است . رهبر معظم انقلاب در نامگذاری امسال به نام حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی ، بر دو بعد مهم از ابعاد پیشرفت و حرکت ملت ایران تاکید نمودند . از دو جهت باید این شعار را مورد بررسی قرار داد . جهت اول آن که به منظور خلق حماسه سیاسی ، نه تنها همه اقشار مردم باید بر خود حضور در انتخابات را فریضه بدانند ، بلکه باید تمام تلاش خود را برای جذب حداکثری از آشنایان و دوستان و ترغیب آنان برای حضور در انتخابات به کار گیرند.

جهت دوم آن که حماسه اقتصادی زمانی در کنار حماسه سیاسی رقم می خورد ، که رییس جمهوری حمایت شده و بر سر کار بیاید که برای برون رفت ایران از وضعیت فعلی اقتصادی ، برنامه داشته باشد. مهم است که فریب بزرگی نام اشخاص و یا احساس مقبولیت افراد را نخوریم و ببینیم چه کسی برنامه اقتصادی عدالت محور و نه توسعه نگر دارد . یادمان باشد کابینه دولت حداقل 20 نفر انسان تراز انقلاب اسلامی می خواهد و به ائتلاف های دو نفره و سه نفره ، بدون ارائه برنامه و تیم کاری خصوصا برنامه اقتصادی ، نمی توان اتکا کرد.

یکی دیگر از محورهای بیانات رهبری معطوف به دشمنان ایران بود . ایران اسلامی با گذشت سی و پنج سال آن چنان قدرتمند گردیده است که ، تنها ایالات متحده امریکا به عنوان مرکزیت تمدن غرب ، هم شاخ و هم طراز برابری با جمهوری اسلامی است . رهبر انقلاب حتی دولت های ایتالیا ، فرانسه ، آلمان و انگلیس را از شمار دشمنان اصلی ایران خارج دانست ، چرا که قدرت ایران مقتدر فراتر از آن است که هماوردی چون این دولت های وام دار آمریکا بطلبد. رهبر انقلاب حتی دولت امریکا را از بازی ابرقدرت ها خارج دانست و این فرمایش رهبری که در صورت سر زدن خطا از اسراییل ، حیفا و تل آویو توسط جمهوری اسلامی با خاک یکسان خواهد شد ، نشان از افزایش چشمگیر قدرت ایران در موازنه بین المللی قدرت دارد.

نکته دیگر بیانات رهبری معطوف به ملاک های شاخص برای رییس جمهور آینده بود . رهبر معظم انقلاب هرچند صحبت های مفصل در این باب را به سخنرانی های بعد موکول نمودند ، اما در بیانات خود شاه کلیدی به عنوان میزان ارائه نمودند ، و آن ، این سخن بود که رییس جمهور آینده باید تمام ویژگی های مثبت دولت قبل منهای ویژگی های منفی آن را داشته باشد. این بیان از آن رو بسیار مهم است که در ماه های آتی ، جریانات مختلف یا برخی کاندیداها خواهند کوشید ، تمام اقدامات مثبت دولت را زیر سوال ببرند و به اصطلاح خود را از زمین زدن دیگری بالا بکشند. رهبری زیرکانه به این امر اشاره داشتند که زیر سوال بردن اصل اقدامات مثبت دولت نظیر احیای شعار انقلاب ، ارائه گفتمان عدالت یا اقداماتی نظیر طرح تحول اقتصادی یا سفرهای استانی و یا توزیع متناسب بودجه به استان های دور از مرکز ، نباید مورد تخطئه واقع شود ، بلکه اصلاح و تکامل یافته این اقدامات باید ، در صدر برنامه های کاندیداهای ریاست جمهوری قرار گیرد.

بخش مهم دیگر بیانات رهبری مانند همیشه در آستانه انتخابات ، این بود که رهبری تنها یک رای دارد و هیچ کس از این رای تا قبل از روز انتخابات مطلع نخواهد شد. توجه مجدد به این هشدار رهبری خصوصا برای قشر دانشجو که سر و کارش با ایمیل و فیس بوک و گوگل پلاس و پیامک و... است که در عرض یک ثانیه می توانند ، حرفی را به کسی منتسب کنند یا بیان کنند که رهبری از فلان شخص حمایت نموده است ، قابل تامل است.

اشاره رهبری به مدیریت تکنوکرات ها ، بخش مهم دیگری از بیانات ایشان در حرم رضوی بود. ایشان با اشاره به این که رهایی ما از اقتصاد نفتی باید خیلی سال پیش برنامه ریزی می شد ، فرمودند که وقتی در دهه 60 با افرادی که در صاحب سمت بودند ، لزوم این بحث را مطرح نمودند ، آنان لبخند زدند و گفتند مگر این امر شدنی است ؟

آیه یاسی که دولت تکنوکرات وقت (دولت هاشمی رفسنجانی و احزاب حامی مثل کارگزاران و عدالت توسعه) برای رهبری خواندند و شعار نمی شود و نمی توانیم یا این که برای پیشرفت فقط باید غربی شویم . از مختصات تکنوکرات ها (معتقدین به اصالت تخصص) است .

تکنوکرات هایی که رهبری از آیه یاس خواندن آنان برای جمهوری اسلامی سخن ، می گوید ، همانانی هستند که  هر چند خود را معتقد به اسلام و مبانی انقلاب بدانند ف اما در عمل ، تابع هر مکتبی که آنان را به اهداف توسعه محور خود برسانند خواهد بود . برای تکنوکرات ها – معتقدین به اصالت تخصص – تعهد به باور یا مکتبی خاص ، الزامی ندارد ، بلکه هدف رسیدن به توسعه ، وسیله رسیدن را توجیه می کند. روی کرد تکنوکراسی در دولت هاشمی رفسنجانی سبب شد که به اذعان همین افراد ، برخی افراد لاجرم زیر چرخ توسعه  کشور له شدند. از رویکرد تکنوکراتیک که قوت جمهوری اسلامی را در سایه تمدن مدرنیسم تفسیر می کند ، جز این هم انتظار نمی رفت که سخنان رهبری را جدی نگیرند و حتی در مخیله شان نگنجد که ایران اسلامی می توان بدون اتکا به نفت ، حرکت به سمت تعالی را ادامه دهد و بنا به فرمایش رهبر معظم انقلاب ، بسیاری از بلایای اقتصادی امروز ، نتیجه اهمال کاری دیروز اسن مسئولین است.

آن چه مهم است ، این خواهد بود که نسبت به این هشدار ، هوشیاری لازم را به خرج دهیم و افرادی را که شعار یا عملکرد خود را مبتنی بر تکنوکرات بودن ، برگزیده اند را با این بیانات رهبری قیاس کنیم و با ادعای ولایتمداری و حرکت بر دایره ولایت مورد سنجش قرار دهیم و هوشیارانه به انتخاب اصلح مبادرت ورزیم.

+ نگاشته شده در شماره سوم نشریه گفتمان حق


کلمات کلیدی: