چرا موسی پور باید به قم برگردد ؟

در چند روز اخیر که مردم شاهد مذاکرات مجلس برای رای اعتماد به وزرا بودند ، حضور حجت الاسلام و المسلمین موسی پور، استاندار سابق قم و همکار فعلی حجت الاسلام پورمحمدی ، توجه بسیاری را بر می انگیخت . خاصه آن که ایشان حضوری بسیار فعال داشتند و دائما میان کابینه پیشنهادی دولت و نمایندگان مجلس در تکاپو و صحبت بودند و شاید پشیمان شدن همه نمایندگان مخالف از ابراز مخالفت با حضور دکتر رحمانی فضلی در وزارت کشور ، از نتایج همین مذاکرات باشد.

از سوی دیگر این روزها اخباری مبنی بر احتمال حضور حجت الاسلام بنایی بر مسند استانداری قم به گوش می رسد و گفته می شود این انتخاب پس از بررسی گزینه هایی هم چون عابدینی ، موسی پور و بنایی توسط هیئت منتخب رییس جمهور صورت گرفته است.

حضور استاندار سابق قم در مجلس هرچند امری مسبوق به سابقه از زمان معاونت پارلمانی ایشان در وزارت کشور است ، لیکن تکاپو و حضور ایشان در این چند روز کنار حجت الاسلام پورمحمدی و نیز دکتر رحمانی فضلی ، نشان می دهد موسی پور از معدود چهره های اصولگرای تاثیرگذار در دولت روحانی و نیز از اندک مدیران ارشد دولت احمدی نژاد خواهد بود که در دولت تدبیر و امید ادامه به کار خواهد داد.

با توجه به این مسئله ، بر فرض صحت اخبار منتشر شده مبنی بر ترجیح بنایی بر موسی پور برای استانداری استان قم ، این سوال پیش خواهد آمد که چرا فردی با چنین حوزه نفوذی در دولت یازدهم و نیز با سابقه استانداری قم ، از لیست مفروض خط خورده است؟

بعید است موسی پور بخواهد در کنار همکار سابقش مصطفی پور محمدی در وزارت کم گستره و محدود دادگستری نقش آفرینی کند ، لیکن احتمال حضور وی به عنوان معاون رحمانی فضلی در وزارت کشور دور از ذهن نیست.

اما به نظر نگارنده ، حضور حجت الاسلام و المسلمین موسی پور در استانداری قم –فارغ از نوع نگرش اصولگریی ایشان- به دلیل جایگاه استراتژیک قم و تعیین کننده بودن میزان رضایت مردم ، فضلای و مراجع معظم این استان از دولت تدبیر و امید کم اهمیت تر از معاونت وزیر نمی نماید. از آن جا که ایشان قبل تر نیز در استانداری قم موفق بوده و توانستند مرهمی بر زخم کهنه  و شکاف بین دولت نهم و دهم و مراجع معظم تقلید باشند و نیز در همگرایی گروه های مردمی و دیدگاه های سیاسی مختلف این شهر نقش در مجموع خوبی داشتند و مورد حمایت اکثر تفکرات نیز بودند، لذا بازگشت ایشان به استانداری قم می تواند بر فضای ایجاد شده در یک سال اخیر پس از عزل ایشان و حضور پیریایی بر مسند استانداری قم که با مخالفت شدید و اظهار نظر صریح علما ، مراجع و امام جمعه محترم قم و تولیت آستانه مقدسه واقع گردید مرهمی باشد و احترام هتک شده در این موضوع و کدورت ها را برطرف نمایند.

دلیل ضرورت بازگشت حجت الاسلام موسی پور به قم ، تنها منحصر به دلجویی از علما نمی شود. بلکه از میان گزینه های پیش نهادی ، قطعا بهترین گزینه ای است که می تواند شعارهای دولت تدبیر و امید مبنی بر ایجاد وحدت و وفاق ملی  را در سطح استان قم محقق نماید. چرا که حضور گزینه های دیگر احتمالا بستر ساز بروز اختلافات و اختلالاتی خواهد گردید که حتما برای قم که در دولت های نهم و دهم در مسیر پیشترفت گام های بلندی برداشته است ، مفید نخواهد بود.

عابدینی شهردار سابق اصلاح طلب قم ، که علی رغم تبلیغات فراوان در دوره انتخابات مجلس نهم ، حتی نتوانست میان پنج نفر اول قرار بگیرد و نهایتا در انتخابات شورای شهر در میان انبوهی از اصولگرایان عضو ائتلاف اصولگرایی به شورا راه یافت ، با توجه به این رویکرد مردم قم ، حتما نمی تواند برآیند خواست و اراده مردم این استان باشد و دولت آقای روحانی خود نیک می داند که درگیری ها و اختلافات بی حاصل در نقاط مختلف کشور ، جز اصطکاک و گرفته شدن فرصت پیش رفت ، نتیج ای به دنبال نخواهد داشت.

اما گزینه مطرح دیگر ، نماینده سابق مردم قم در مجلس شورای اسلامی یعنی حجت الاسلام بنایی که در انتخابات سال 90 مجلس شورای اسلامی نتوانست ، اعتماد قاطبه اعضای جامعه مدرسین را به خود جلب نماید و بر خلاف دوره قبل از لیست حمایت این تشکل دینی مورد وثوق مردم قم خارج شده بود ، رای اعتماد مردم به خود را نیز از دست داد و در انتخابات مجلس پس از حجت الاسلام ذوالنوری در رده پنجم رای مردم قرار گرفت و صندلی خود در مجلس را به احمد امیرآبادی تحویل داد.

وی البته به عنوان عضو تاثیر گذار حزب موتلفه قم هم اکنون در جهت دهی رسانه هایی استانی هم چون 19 دی تاثیرگذار است و متاسفانه در تخریب جریان ارزش مدار و ولایی در استان  کم نمی گذارد. حضور بنایی در قم علاوه بر این که منبعث از رای مردم نمی باشد بلکه حتی امکان زمینه سازی برای شعار وحدت و وفاق دولت را نیز فراهم نمی نماید و روی ایشان نشان می دهد که احتمالا ایشان طیف وسیعی از مردم مومن استان را –که از معدود استان های کشور بود که در آن آقای دکتر جلیلی بیش از دکتر قالیباف کسب رای نمود- به عنوان "افراطی" و "تندرو" خواهند نگریست و زمینه را برای بروز شکاف های اجتماعی با دولت تدبیر و امید مهیا خواهند نمود.

شایسته است جناب آقای دکتر رحمانی فضلی ، در انتخاب استاندار قم حداکثر دقت و تمام مسائل مطرح شده فوق را در نظر داشته باشند و استانداری شایسته و درخور مردم استان کریمه اهل بیت (سلام الله علیها) برگزینند.

/ 7 نظر / 43 بازدید
محمد رضا یکه فلاح

حال میده عابدینی یا بنایی بشه استاندار قم! اون موقع شما باید دست خانواده رو بگیری بری یه استان دیگه زندگی کنی! جالبه که به موسی پور جبهه متحدی راضی شدی!

باقر

حالا کی گفتی شما نظر بدید ! شماهایی که مغزتان وقف جبهه پایداری است.

محمد رضا یکه فلاح

عصبانی نشو اخوی، یعنی امثال جلالی (رئیس دفتر آیت الله مصباح) طلا هستند... البته بگم از ادمای هاشمی هم خوشم نمیاد ها. به قول قدیانی اینکه خیلی ها رو الان وزیر ،مشاور یا استاندار صدا می کنیم نتیجه تفرقه هست. خدا باعث بانیش رو به خاک سیاه بنشونه.

من

چي بگم به تو. توي اون مغزت جا كردن كه هر كي بلده بنويسه از اون ور آب پول گرفته. تو كه نوشتن بلد نيستي بي خود مي نويسي. جليلي!!!!!!!!!!!!!!! اوووووووغ

باقر

با توجه به پست قبلی بنده نشانه بارز وقفیت ذهن شما برای جبهه پایداری همین مدام وصل کردن مخالفانتان به اون ور آبی ،به فتنه،به هاشمی!

نباتلخ

انتخاب بنایی به عنوان استاندار قم،قطعا خروج از خط اعتدال است و مغایر با شعار دولت

البته اگه ذهن شما وقف پایداری هم باشه خیلی به خودتون نبالین چون با وقف ذهن به رسانه های بیگانه تفاوتی نداره و نهایتا باز با یه واسطه به بی بی سی و وی او ای می رسین. تمام تفکرات این جبهه اجرای خط به خط دستورات و خواست اونهاست