سرلوحه بیست و هشتم : وزیر بهداشت خیلی مرد است !

وزیر ، حدود ساعت 6 و نیم به اتاق جلسات آمد و با قرائت قرآن جلسه رسما آغاز شد. دبیر کل (ایوب توکلیان) مقدمه ای 30 دقیقه ای از برگزاری انتخابات امروز و سپس لزوم حمایت از کار فرهنگی در دانشگاه ها و سپس طرح تفکیک جنسیتی و........ ارائه کرد.

قرار شد تعدادی از دانشجویان به نمایندگی از همه صحبت کنند . البته عمده وقت با بیانات جناب دبیرکل حول تفکیک جنسیت در دانشگاه ها از دست رفته بود . ارسلان بدری کوهی دبیر جاد علوم پزشکی گیلان نیز حدود 20 دقیقه ای از اوضاع دانشگاه علوم پزشکی گیلان و عدم حمایت تشکل ها و... سخن گفت .

با پایان سخن او دکتر توکلیان که زمان را از دست رفته می دید تاکید کرد فقط یک نفر از خواهران نیز سخن بگوید و سپس سخنان خانم وزیر را بشنویم.

بعد از آن یکی دیگر از خواهران بلافاصله اجازه سخن گفتن خواست و وزیر به وی اجازه داد. به همین ترتیب دو - سه نفر دیگر از خواهران نیز  در باب موضوعاتی نظیر عدم توجه به شئونات اسلامی ، دلیل رها سازی دو بیمار بیمارستان امام خمینی (ره) صحبت کردند.

اکنون نوبت پسرها بود که اعتراض کنند که ما هم حرف داریم ! رضوی (دبیر تشکیلات جاد فردوسی مشهد) که از هم شهریان ماست با نادیده گرفتن چشم غره دبیرکل شروع کرد به پرسیدن سوالاتی از آزمون دستیاری و وضعیت برنج آلوده و ...  . بعد از آن یکی از خانم ها اجازه صحبت خواست که دبیر کل می خواست به دلیل اتمام وقت اجازه ندهد . اما وزیر با سعه صدر به استقبال سخنان او رفت. او نیز از عدم پذیرش طلبه ناهی از منکر گله کرد و البته طی یک گاف وی را "شهید نهی از منکر" نامید !

من هم که تا به حال وقت را به دبیران دانشگاه های علوم پزشکی داده بودم وقتی دیدم همه گفتند گفتنی ها را ، اجازه خواستم که تا با افاضات خود پرسش ها را ختم کنم ! دبیر کل باز چشم غره رفت اما لبخند خانم دکتر اجازه داد من هم پرسش هایی درباره رفتار حرفه ای پرستاران تا وضعیت بهداشت خواب گاه ها و آلودگی آب تهران به نیترات پرسیدم.

به ساعت که نگاه کردم دیدم حدود دو ساعت است که وزیر مملکت در حال استماع سخنان 15-16 دانشجوست.

حقا و انصافا خودمان دیگر خسته شده بودیم و نیز سوالاتمان از وزیر بهداشت به پایان رسیده بود .

رفتار وزیر بهداشت و صبر او برایم تعجب برانگیز بود . خصوصا وقتی برخی مدیران در سطح مدیرکل های استانداری بعضا حاضر نیستند نیم ساعت در سال را به استماع سخنان دانشجویان اختصاص دهند و جلسه هایی صوری نیز که با دانشجویان ترتیب می دهند (حداقل تجربه خودم نشان داده) ،به قول ما قمی ها 20 دقیقه ای سر و ته ش را ، هم می آورند.

این تازه اول ماجرا بود . نزدیک غروب بود و ما گمان می کردیم وزیر با عرض تشکری جلسه را ختم می کنم . لیک خود غلط بود آن چه می پنداشتیم ! تازه برای بچه ها شام آوردند !

وزیر شروع کرد به پاسخ سوالات دوستان از روی یادداشت هایی که برداشته بود . از پی گیری وی برای طرح تفکیک جنسیتی تا اقرار به عدم امکان اجرای کامل با توجه به نحوه و درصد پذیرش مرد و زن در دانش گاه ها . از این که در شرایط فعلی امری که اولویت آن از تفکیک جنسیتی دانش گاه ها بیش تر است ، تربیت و آموزش پرستاران و پزشکان زن و تفکیک بیمارستان ها و احداث بیمارستان های ویژه بانوان  است چرا که بسیاری از بانوان ما خصوصا در شهرستان ها از معاینه ، معالجه و  مراقبت توسط دکتر مرد اکراه دارند و عموما در تعامل خود کاملا معذب هستند.

از آزمون دست یاری گفت و تغییر شیوه آزمون و برخی مطالب که قول گرفت جایی مطرح نشود. (و این جا بود که یکی از اعضای هیئت موسس جاد که در جلسه حاضر بود خاطره ای گفت از این که یکی از همکاران مسیحی وی در بیمارستان پس از لغو آزمون دست یاری گفته است که این وزیر از صد مرد هم مرد تر است !!!)

از آب تهران گفت و از آلودگی جزیی آن و خطر آن فقط برای زنان باردار و سال مندان  آن هم فقط در شمال غرب تهران تا شیطنت یک خبرنگار و تحریف سخنان وزیر توسط وی و این که با تزریق آب چاه های اطراف هم اکنون میزان نیترات آب در حد قابل قبول است.

از پذیرفتن تقصیر رسپشن بیمارستان ها در پذیرش طلبه ناهی از منکر و بهبود حال او گفت و نیز چنین اقرار کرد که با دیدن عکس ها و ناحیه ای که وی چاقو خورده بود ، پزشکان اطمینان داشته اند که فلج شده و دیگر قاد به تکلم نخواهد بود  و نیز دچار فراموشی خواهد شد. و این که امروز که برای عیادت او به  بیمارستان رفته و وی دستان خود را بالا برده و یا علی گفته و این پزشکان را متحیر و مجبور به اعتراف ساخته که این امر جز معجزه نبوده است ....

نیم ساعت ، یک ساعت ، دو ساعت ...

پاسخ به تک تک سوالات دانش جویان بیش از دو ساعت طول کشید ! همه سوالات را یک تیر پاسخ گفت و اکثر دانش جویان قانع شدند.

در این میان برخی دانش جویان میان پاسخ های وزیر سوال می کردند و وزیر با آرامش و متانت پاسخ می گفت و این وسط ما بودیم که داشتیم از خستگی روی صندلی ها ولو می شدیم !

این میان تعدادی از دانش جویان از وزیر خداحافظی کرده و رفتند ! اگر جلسه نیم ساعت بیش تر طول می کشید احتمالا از دانش جویان دیگر کسی در اتاق نمی ماند !

به هر حال دبیر کل با الطاف و حیل و ظرافات خاصی جلسه را با صلوات به انتها رساند و تازه بعد از اتمام رسما جلسه ، جلسه غیر رسمی شروع شد و تعدادی از دانشجویان گرد وزیر حلقه زده و نیم ساعتی با او سخن کردند . من نیز که انصافا کم آورده بودم به همراه محسن ذاکری (دبیر جاد آزاد قم) از جلسه بیرون زدیم .

و این شرح مختصری بود بر جلسه خصوصی 5-6 ساعته با وزیر بهداشت مملکت !

-------------------------------------------------------------------------------------------

پس نوشت 1 : از آن جا که اطرافیان محترم رییس جمهور تمام همت خود را بر کنار زدن وزرای ارزشی گمارده اند ، رسما اعلام می کنم اگر جریان انحرافی اقدام به برکناری سرکار خانم دستجردی در یکی از سفرهای خارجی (سنگال ، ساحل عاج ، گینه بیسائو و...) گرفت به من هیچ ربطی ندارد.

پس نوشت 2 : متن چند خطی خبر دیدار در سایت وزارت بهداشت در این جا

پس نوشت 3 : لینک این متن در سایت اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان در این جا

پس نوشت 4 : رفتار جنبش دوست داشتنی عدالت خواه در قبال وزیر بهداشت واقعا برایم تعجب برانگیز است ، فقط همین !

/ 2 نظر / 26 بازدید
کاکا

سلام. واقعن دارم حسرت میخورم که چرا نبودم...واقعا نمیتونستم. شرایطم مناسب نبود... کاش منم بودم[گریه] چادر وزیر بهداشت خیلی منو به خودش جذب می کنه. یه چادر ساده که منو یاد چادر بیست سال پیش مامانم میندازه. راستی من لنگ کتابام ها...برای ترم بعد چه برنامه ای ریختی؟ میخای فعالیت کنیم یانه؟ اینجوری نمیشه ها....سال تا سال از تو خبر ندارم و تو هم ازمن. اونوقت میخای بپکونیم؟؟؟! باید فکری کنیم. جدی.

روح الله

سلام بر بلال و بیننده هایش . با نقدی در باره خاتون به روزم . التماس دعا .