سرلوحه ی اول : من و دا

رمان زندگی سیده زهرا حسینی را چند هفته پیش تمام کردم.

تعریف داشت واقعا . از همان تعاریفی که همه می گویند . یکی مثل صالح علاء می گوید باید جوانان بخوانندش، یکی مثل تهمینه میلانی شیفته اش شده و می خواهد فیلم اش را بسازد . دیگری می گوید چه قدر شجاع بوده سیده زهرا و آن یکی می گوید الگوی من شد سیده زهرا و حتا از کسی شنیدم که می گفت اگر در آن زمان بودم در همان اثنای بمب باران به خواست گاری اش می رفتم ! همه ی این تعاریف واضح است. که اگر جز این بود پرفروش ترین کتاب نمی شد فقط یک سال پس ازعرضه. (و با توجه به قیمت بالایش)

قطعا " دا " کسانی را هم  ناراحت کرد . برخی که حقیقتا رمان های زیبا می نوشتند ولی زیبایی رمان را مقدم می داشتند بر موضوع ، آنان که دولت نهم را عمیقا غیر فرهنگی می دانستند (که حق داشتند) و انتظار نداشتند که پرفروش ترین های کتاب و سینما در این دولت عرضه شود . که صد البته فروش بالای اخراجی ها و دا افتخار دفاع مقدس و نه افتخار دولت است. (غیر فرهنگی بودن دولت سرلوحه ای جدا می طلبد)

برگردیم به دا . وقتی "دا" را با نگاه یک موج چهارمی بخوانی نکات و ابهاماتی در ذهن ات پدید می آید : این که چرا سیده زهرا در مقدمه اش علت نگارش را در خطر افتادن هویت دفاع مقدس دانسته؟چه کسانی رزمندگان و بسیجیان را به جنگ طلبی متهم کردند که وی علی رقم میل باطنی در سال 80 شروع به ثبت خاطرات اش نمود تا گامی باشد برای زدودن این تفکرات مسموم شایع در جامعه ؟

در جایی سیده زهرا با چند مرد که از طرف داران بنی صدر بودند (و البته در آن روزگار تعدادشان هم کم نبود) رو در رو می شود و کارش به بحث و جدال با آنان می کشد . اگر آن صفحات از کتاب "دا" را بخوانید  به ویژگی ها  وعقایدی از آنان که مایه ی پند و عبرت نیز هست پی می برید ؛ از جمله :

     1-  عقیده داشتند امام جنگ را شروع کرده و اکنون خود در تهران نشسته و ما جوانان را به کام مرگ می کشاند.

    2-  به بهشتی و رجایی ومسئولین انقلابی توهین می کردند و ادای آنان را در می آوردند.

    3- افتخار می کردند به تخصص شان و توده ی مردم و بسیجیان را عوام و نفهم می خواندند.

     4-به بسیجیان بدون داشتن هیچ دلیل و مدرکی تهمت می زدند.

     5-حقیقت را بر نمی تافتند. با این که می دیدند خیانت آشکار بنی صدر و حمایت متقابل آمریکا از او را ، هنوز وی را در حد اعلی قبول داشتند.

     6-غرب زدگی ، خود فروختگی و بی هویتی ؛ حمایت آمریکا از عراق را قبول نداشتند و می گفتند اصلاً مگر ما کی  هستیم که قدرتی مثل آمریکا بخواهد به خاطر ما ، عراق را حمایت کند.

    7-از لحاظ اعتقادی و ایمان در حد پایین بودند .  حتا می خواستند با خواهران بسیجی سر شوخی و دوستی را باز کنند (که هر بار البته با برخورد شدید خواهران رو به رو می شدند.) و حتا از بازدید بدنی آنان نیز ابایی نداشتند.

   8- حاضر به شنیدن نظرات دیگران نبودند. به طوری که وقتی یک بسیجی نظرش را در باره ی خیانت بنی صدر می گوید با او به شدت برخورد و به او توهین می کنند.

   9- می خواستند نظرشان را با زور و خشونت به بقیه تحمیل کنند.

  10- حرف های تحریک آمیز می زدند و تلاش می کردند برای ایجاد تفرقه و نفاق در کشور.

این ها را که می خواندم حوادث اخیردر ذهن ام مرور می شد و از تناقضات خنده ام می گرفت. قبل از انتخابات، آقا زاده ای از تبار آقا زادگان ، فلانی را بنی صدر دوم خوانده بود .

انتخابات و حوادث پس از آن با همه ی تلخی ها و خسارات اش(که سرلوحه ای جدا می طلبد) ، شکر خدا که روی حقیقی  سکه را بر ملا کرد و  بنی صدران امروز را.

از شهید مطهری خواستم بر سرلوحه ام مقدمه ای بنویسد. به جای مقدمه ، در موخره نوشت :  

« شمر 1400سال پیش مرد ، شمر امروزت را بشناس »

 

پیشاپیش از ارایه نظرتان راجع به این سرلوحه متشکرم

/ 9 نظر / 4 بازدید
شما که غریبه نیستید

خواهش می کنم تو ترشی نخوری نمی ترشی نه جدی ترشی نخوری یه چیزی می شی شمخانی توی برنامه ی مثلث شیشه ای گفت بنی صدر مقصر نبوده! ساده بوده! نظرش با ما فرق داشته! شاید بنی صدر زمان شما هم ساده باشه! نظرش با شما فرق داشته باشه! راستی من الان به بسیجی ها با داشتن دلیل و مدرک تهمت... تهمت که نه... حرف حق... به بسیحی ها با دلیل و مدرک گیر می دم! کجاست اون خانوم سیده زهرا که ببینه بسیج رو به کجا کشوندن

بلال حبشی قمی

باز میهمانی شروع می شود و به خاطر شرم از صاحب خانه هم که شده ء پس از یک سال لای قرآن های خاک خورده باز می شود. کاش ام سال قرآن هامان را با معرفت بخوانیم . و یادمان باشد که بالاترین جنبه ی اعجاز این کتاب آسمانی "تازگی دائمی" آن است و آیه آیه اش حکایت امروز روزگار ماست. ((فی قلوبهم مرض فزادهم الله مرضا و لهم عذاب الیم بما کانوا یکذبون / و اذا قیل لهم لا تفسدوا فالارض قالوا انما نحن مصلحون‌)) در قلب هاشان مرض نهفته ، پس خداوند مریض زادشان. و عذابی است دردناک برای شان به هر آن چه دروغ انگاشتند / و وقتی به آنان گفته شود که در زمین فساد نکنید می گویند ما اصلاح گرانیم. سوره ی مبارکه بقره - آیات 10 و 11

آبان

سیاست لاکی است که هر کس برای مدتی قیافه نکبت بار خود را در آن پنهان می نماید و گذر زمان او را از لاک بیرون انداخته و فرد کثیف دیگری را جایگزین می نماید و همراه او کثافاتش که داخل لاک انباشته شده به بیرون می ریزد و ما در این بین فقط میبایست بو بنمایم که کثافت چه کسی بوی گندتری می داده

آبان

تریپ رفتاریت داره کم کم مثل الگوت احمدی نژاد می شه موفق باشی تو و پیروان دکی با نزاکت

حسین

خیلی از انتخابت لذت بردم : ((فی قلوبهم مرض فزادهم الله مرضا و لهم عذاب الیم بما کانوا یکذبون / و اذا قیل لهم لا تفسدوا فالارض قالوا انما نحن مصلحون‌))

محبین ولایت

سلام علیکم و خدا قوت "اصل تهاجم فرهنگی یعنی القا کردن <ما نمی توانیم> " "دانشگاه اسلامی - اینترنت اسلامی - دعوت به همکاری" "پایگاههای دسته بندی شده در بخش پیوندهای وبلاگ" "سلامتی خدمتگزاران اسلام صلوات" یا حق[گل] .............. با تشکر از حضورتان

جوانان اصفهان

دوست عزیز به خیل عظیوم وبلاگ نویسان خوش امدید امیدواریم بتوانید همیشه از حق وحقانیت دفاع کنید. در صورت تمایل به تبادل لینک باما وبلاگ مارا بانام: وبلاگ رسمی طرفداران دکتر احمدی نژاد لینک کرده وبه ما اطلاع دهید تامانیز شما رالینک کنیم. باتشکر جمعی از جوانان حامی عدالت در اصفهان

بلال حبشی قمی

((یا ایها الذین آمنوا لا تتخذوا الیهود والنصاری اولیاء بعضهم اولیاء بعض و من یتولهم منکم فانه منهم ان الله لا یهدی القوم الظالمین/فتری الذین فی قلوبهم مرض یسارعون فیهم یقولون نخشی ان تصیبنا دائره فعسی الله ان یاتی بالفتح او امر من عنده فیصبحوا علی ما اسَرّوا فی انفسهم نادمین)) ای مومنان ! یهودیان و مسیحیان را به دوستی نگیرید که آن ها دوستان یک دیگرند و آن کسی از شما که آنان را به دوستی گیرد ، پس او از آنان است . همانا خداوند حزب گمراهان را هدایت نمی کند. می بینی منافقینی را که در دوستی با آنان (یهود و نصارا) از یک دیگر پیشی می گیرند و می گویند : می ترسیم که (از ناحیه ی آنان) آسیبی به ما برسد . پس شاید خداوند پیروزی یا امری دیگر از سوی خود پیش آورد که آنان از آن چه در دل پنهان داشتند پشیمان گردند. آیات 51 و 52 سوره مبارکه مائده

مجید بابایی

محمد حسن جان واقعا دستت درد نکنه با این وبلاگت بسیار پر بار پر محتاست سنگ تموم گذاشتی خداقوت