سرلوحه بیست و یک ام : درباره مختار + نامه

مختار نامه اگر فاخرترین فیلم تلویزیونی پس از انقلاب  نباشد ، قطعا  یکی از بهترین فیلم های تاریخی  تاریخ ایران است . شاهد این مدعا 60 میلیون نفری هستندکه از قسمت های اول سریال پای تلویزیون جمع شدند و  بیت « برخیز که شور محشر آمد  ...  این قصه ز سوز جگر آمد» شد ورد زبان شان شده است . در باب این سریال به چند نکته باید توجه داشت :

1- کارگردان این سریال داوود میرباقری است . یعنی سازنده سریال های مسافر ری ، معصومیت از دست رفته و از همه مهم تر امام علی (علیه السلام) . داود میر باقری کم کارگردانی نیست و فی الواقع پس از فیلم امام علی (علیه السلام) ، ساخته شدن سریالی با کیفیت مختارنامه از او  دور از انتظار نیست. اما با این وجود در مختار نامه چیزهایی هست که آن را  در محلی فراتر از همه ساخته های میرباقری قرار می دهد.

2- شاید یکی از آن چیز ها ، شیوه هنرمندانه در طرح موضوع کربلا و حوادث قبل و بعد از آن است . این که به جای مقتل خوانی و مستند سازی از حادثه کربلا ، میرباقری به یکی از شخصیت های حاشیه ای کربلا پرداخته است و در ضمن آن وضعیت اجتماعی دوران امام حسین (علیه السلام) و قبل و بعد از آن را  نیز به تصویر کشیده است. این شیوه باعث شده است تا دست میرباقری برای ارائه هنرهای کارگردانی اش باز باشد و بتواند دیالوگ های مختلف را به افراد مختلف نسبت دهد ، بدون آن که دخل و تصرفی در اصل واقعیت نقل شده تاریخ داشته باشد.  واکنش های مختلف به  سکانس چند دقیقه ای مربوط به عاشورا در قسمت نهم مختارنامه و توهین دانستن آن به اهل حرم و نیز تلاش برخی برای عدم نمایش چهره حضرت عباس (علیه السلام) نشان می دهد به تصویر کشیدن مستقیم وقایع عاشورا که علاوه بر بسته بودن دست کارگردان ، باعث می شد تا هر قسمت فقط به تماشای بازی نقطه های نورانی و صدای دوبلور های اهل حرم (سلام الله علیهم)  بنشینیم و باز هم هیچ بعید نبود شاهد حساسیت هایی نسبت به هر یک از جملات به کار رفته توسط  بازیگران آن بزرگواران نیز باشیم.

  3- نکته بعدی استفاده به جا و به اندازه از تکنیک های روز  و جلو های ویژه بصری خصوصا

4- ویژگی بعدی ، انتخاب شخصیت مختار به عنوان محور فیلم نامه و نقش اصلی سریال است. ابو اسحاق مختار بن ابی‌ عبید‌ ثفقی ، از آن شخصیت های بکر و کشف نشده تاریخ است .در میان مردم کوچه و بازار شاید در شخصیت مختار به عنوان یک انتقام گیرنده خون امام حسین (علیه السلام) بحثی نباشد . اما  میان قشر فرهیخته درباره عاقبت شخصیت مختار بحث های فراوان است . میلیون ها نفر از فرهیختگان و دانشجویان کشور ، هر هفته پای مختار نامه می نشینند تا ببینند میرباقری مختار را عاقبت به خیر خواهد کرد ، یا مختار میرباقری به همان  انحرافاتی دچار خواهد شد که برخی از عامه و شیعه در تاریخ نقل کرده اند؟!

در خواب ها و اندیشه های  مختار نیز از یک سو و صحنه آرایی های طبیعی و مهارت های بازیگران در شمشیر زنی و  سوارکاری است که فیلم را هر چه بیشتر با مخاطب مانوس کرده است.

5- و اما نکته آخر ، استفاده سازندگان سریال از پایگاه اینترنتی www.mokhtarnameh.com برای ارتباط با مخاطبان است . در این تارنما ،  امکاناتی نظیر گالری عکس هر قسمت ، پژوهش های تاریخی ، امکان دریافت کلیپ ها و  صوت قسمت هایی از سریال ، دیالوگ های مهم سریال و نیز امکان اظهار نظر مخاطب درباره سریال فراهم است که البته ما نیز حداقل یک بار مراجعه به این تارنما را به شما توصیه می کنم.

 

/ 0 نظر / 22 بازدید